Jak osuszać dom po zalaniu?

osuszanie budynkow lodz

Na skutek różnych niespodziewanych sytuacji może dojść do zalania naszego domu. Mokre ściany są bardzo trudne do osuszenia, dlatego często pojawia się na nich grzyb. Jakie są sposoby na przyspieszenie wysychania ścian? Czy warto stosować domowe metody czy lepiej skorzystać z usług profesjonalistów?

Osuszenie ścian po zalaniu – domowe sposoby

Zalanie domu może być spowodowane na przykład awarią hydrauliki bądź przecieknięciem dachu. Ściany mogą być także bardzo zawilgocone w pomieszczeniach, w których utrudniona jest cyrkulacja powietrza (na przykład w kuchni lub w łazience). Niedokładnie osuszone, wilgotne ściany mogą być przyczyną do powstawania w naszym domu grzyba. Ten proces jest nie tylko defektem wizualnym dla naszych wnętrz, ale także może wywołać u nas różne nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne, jak na przykład ataki astmy czy ogólne problemy z układem oddechowym. Z tych względów należy zatem postarać się, aby po zalaniu nasze ściany zostały bardzo solidnie wysuszone. Najprostszym domowym sposobem okazuje się intensywne wietrzenie zalanych pomieszczeń. Należy na kilka godzin w ciągu dnia otwierać na oścież wszystkie okna, a najlepiej także drzwi, aby doprowadzić do powstania przeciągu. Wzmożona cyrkulacja powietrza spowoduje, że zalane ściany będą schły w dużo szybszym tempie, a to być może uchroni nas od zagrzybienia naszego domu lub mieszkania. Ten prosty sposób najlepiej działa w letnie, upalne dni. Nieco gorzej sytuacja wygląda w momencie, gdy do zalania doszło w mroźną zimę. Wówczas ciągłe wietrzenie pomieszczenia zwyczajnie nie jest możliwe ze względu na niskie temperatury, jakie panują na zewnątrz. Osuszanie ścian poprzez wietrzenie może okazać się wtedy nieefektywne.

Profesjonalne usługi osuszania domu po zalaniu

Jeśli domowe sposoby na osuszanie zalanych ścian nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług specjalistów, którzy oferują profesjonalne osuszanie budynków Łódź, Wrocław czy Warszawa to duże miasta, w których działa bardzo wiele tego rodzaju przedsiębiorstw. Oferują one fachowe osuszanie pomieszczeń różnymi metodami. Obecnie najbardziej popularne i wykazujące się największą skutecznością są osuszanie kondensacyjne, absoprcyjne lub osuszanie podczerwienią. Przy osuszaniu absoprcyjnym i kondensacyjnym wykorzystywane są specjalne urządzenia, które zasysają powietrze i następnie podgrzewają je (osuszanie absoprcyjne) lub ochładzają (osuszanie kondensacyjne). W przypadku metody na podczerwień używa się tzw. promienników podczerwieni. Urządzenia te nagrzewają mury, przez co wyciągają z nich wilgoć, nie doprowadzając do powstania grzyba.

Rekomendowane artykuły