Jaka pościel dla dziecka?

W momencie pojawienia się w rodzinie nowego jej członka, cały świat przewraca się do góry nogami. Pierwszym i najważniejszym krokiem w takim przypadku, jest skompletowanie wyprawki. Warto dokładniej zastanowić się nad wyborem pościeli, która zapewni dziecku zdrowy i bezpieczny sen oraz odpowiedni komfort termiczny. Jak wybrać dla dziecka poduszkę, kołdrę i kocyk? Czy uniwersalne prześcieradło z gumką 160×200 cm będzie dobrym rozwiązaniem?

Istota kompletowania pościeli dla dziecka

Kompletowanie pościeli jest poważnym zadaniem. Przez pierwsze miesiące głównym miejscem przebywania maluszka jest łóżeczko. Dlatego konieczne jest zapewnienie maluszkowi komfortowego i bezpiecznego snu. Kołderka i poduszka powinny być wykonane z takich materiałów, które nie przyczynią się do powstania podrażnień, ani uczuleń. Kocyk przydaje się w wielu sytuacjach – można rozłożyć go w czasie przebierania lub otulić nim dziecko po wyjęciu z kąpieli. Ważne jest, aby był wykonany z dobrej jakości materiału, który nie zniszczy się po kilku praniach.

Odpowiedni materiał chroni skórę maluszka

Niezależnie od tego, czy dokonywany jest wybór pościeli, czy kocyka, najpierw należy sprawdzić jakość materiału, z którego produkt został uszyty. Skóra dziecka jest bardzo delikatna i mogą zaszkodzić jej chropowata faktura oraz sztuczne barwniki. Większość produktów dostępnych w sklepach, wykonana jest zgodnie z obowiązującymi standardami jakości oraz posiada specjalne certyfikaty, które potwierdzają, że ich stosowanie przez najmłodszych jest w pełni bezpieczne.

Najczęściej wybieranym materiałem dla dzieci jest bawełna. Jest to naturalne włókno, które cechuje się właściwościami higroskopijnymi, a dodatkowo nie rozciąga się, dobrze przewodzi ciepło oraz nie powoduje uczuleń. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany produkt powstał w 100% z bawełny, bez żadnych domieszek. Materiałem, który także nie podrażnia delikatnej skóry dziecka, jest satyna, choć trzeba się liczyć z tym, iż faktura jest śliska i chłodna w dotyku. Nie rekomendowane są produkty wykonane z kory, ponieważ są podatne na uszkodzenia i mało przyjemne w dotyku.

Prześcieradło z gumką 160×200 cm – czy będzie dobrym rozwiązaniem dla dziecka?

Prześcieradło z gumką 160×200 cm może być zastosowane jedynie wtedy, gdy dziecko śpi obok jednego z rodziców w łóżku. Gumka jest idealnym rozwiązaniem, zapewniającym idealny stan rozłożenia prześcieradła przez całą noc. Decydując się na prześcieradło tego typu w łóżeczku dziecięcym, zaleca się wybór prześcieradła z gumką w mniejszych rozmiarach – adekwatnych do materaca w łóżeczku.

Kocyk – niezbędny element każdej wyprawki

Polarowy kocyk jest elementem, który powinien znaleźć się w wyprawce każdego dziecka. Jest on przyjemny w dotyku, często zastępuje przytulankę oraz umożliwia uspokojenie się maluszka przed zaśnięciem lub po wyciągnięciu go bezpośrednio z kąpieli. W przeciwieństwie do kołderki kocyk cechuje się elastycznością, dzięki której dziecko może się nim bez problemu otulić w każdych warunkach. W trakcie wyboru warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału został wykonany. Wybór kocyka wykonanego z kiepskiej jakości materiałów można bardzo szybko odczuć – staje się on sztywny i nieprzyjemny w dotyku. Wśród rodziców bardzo popularne stały się kocyki wykonane z minky – poliestrowej, miękkiej tkaniny. Zachowuje ona przyjemny kształt oraz fakturę nawet po wielu praniach. Co więcej, nie gniecie się, dzięki czemu nie jest konieczne jej prasowanie, co znacznie poprawia użytkowanie kocyka. Najbardziej popularne są kocyki w rozmiarach 75×100 cm, które nie są zbyt duże dla niemowlaka, a jednocześnie są w stanie posłużyć dziecku przez kolejne lata. Z mniejszego kocyka maluch szybko wyrośnie, dlatego warto przemyśleć, czy zakup będzie się opłacać.

Rekomendowane artykuły