Witamina K – jak wpływa na nasze zdrowie?

Jest jedną z tych witamin, bez których nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Witamina K to cenne wsparcie dla naszego układu kostnego. Jaką rolę odgrywa ta witamina? Co robić, by zdrowa dieta mogła dostarczyć nam odpowiednich ilości tej substancji?

Czym jest witamina K?

Witamina K to nic innego, jak grupa związków chemicznych, składająca się z witaminy K1 (fitomenadion, fitonation, filochinon) oraz witaminy K2 (menachinon-6, farnochinon). Substancja ta w naszym organizmie spełnia rolę bardzo ważną, przy czym ceniona jest przede wszystkim jako witamina przeciwkrwotoczna. Warto jednak pamiętać, że witamina K wpływa w znacznym stopniu na proces mineralizacji kości, ma też właściwości przeciwzapalnie i przeciwbakteryjne.

Gdzie znajdziemy spore ilości witaminy K?

Jeśli chcemy, by zdrowa dieta dostarczyła nam odpowiedniej ilości witaminy K, powinniśmy w porę włączyć do niej takie produkty, ciemnozielone liściaste warzywa oraz płatki zbożowe. Witaminę K można też znaleźć w owocach, w mleku oraz w twardych serach. Są to produkty, które z pewnością warto włączyć do swego menu.

Kosmetyczne właściwości witaminy K

Witamina K to nie tylko cenny składnik zdrowej diety, ale i kosmetyk, który może pomagać nam w walce z licznymi problemami. Witaminę K można znaleźć w wielu kremach, szczególnie w tych, które powstały z myślą o pielęgnacji cery naczynkowej. Kosmetyki z dodatkiem tej witaminy mogą też korzystnie wpływać na koloryt skóry oraz zapewniać jej skuteczną ochronę przed promieniowaniem UV.

Rekomendowane artykuły