Jelita to bardzo ważny organ, który niestety jest regularnie zaniedbywany. Kondycja narządu ulega pogorszeniu ze względu na spożywanie przetworzonej żywności, jedzenie zbyt dużych porcji oraz palenie. Kilka zmian w stylu życia poprawi ogólne samopoczucie i wpłynie na stan zdrowia.

Dlaczego należy dbać o jelita?

Jelita to jeden z najbardziej obciążonych organów w naszym organizmie, dlatego co trzeci najczęściej występujący nowotwór na świecie dotyczy właśnie jelita grubego. Aby tego uniknąć, należy zadbać o właściwą dietę, zrezygnować z alkoholu i papierosów, a do tego zredukować stres. Profilaktyka w leczeniu chorób jelita także odgrywa dużą rolę.

Co robić, żeby mieć zdrowe jelita?

Wiele przydatnych informacji na temat jelit, a także dbania o ten narząd można znaleźć w filmikach, których autorem jest Marek Skoczylas. Mowa w nich przede wszystkim o zdrowym sposobie odżywiania, wyborze odpowiedniej aktywności, rzuceniu palenia i ograniczeniu stresu, a także regularnym sprawdzaniu stanu zdrowia.

W pierwszej kolejności skupimy się na zdrowym jedzeniu. Jelita najbardziej doceniają dietę, w której występują produkty bogate w błonnik. To właśnie błonnik odpowiada za usunięcie z przewodu pokarmowego resztek pożywienia, udrożnienie go oraz pozbycie się szkodliwych pozostałości procesu trawienia. Oprócz tego błonnik jest spożywany przez dobre bakterie występujące w organizmie. Właściwe odżywianie polega na świadomym wyborze nieprzetworzonych produktów, rezygnacji z cukru, wzbogacenie posiłków w witaminy, mikroelementy oraz przeciwutleniacze.

Nie można zapomnieć o aktywności fizycznej, która powinna stanowić stały element każdego dnia. Doskonale sprawdzą się proste ćwiczenia, niedalekie przebieżki, jazda na rowerze czy wyjście na basen. Ruch doskonale wpływa na układ krążenia i to od niego zależy sprawność oraz ogólny stan zdrowia. Aktywny organizm doskonale radzi sobie ze stresem oksydacyjnym, który wywołują wolne rodniki.

Palenie i picie to nałogi, które trzeba jak najszybciej ograniczyć, gdyż zagrażają nie tylko układowi oddechowemu. Substancje toksyczne występujące w papierosach niekorzystnie wpływają na ogólny stan zdrowia i pogarszają kondycję jelit.

Brak stresu w życiu pozwala zapobiegać chorobom jelit. Kiedy na skutek stresujących sytuacji czy nerwów pojawia się biegunka, czy zaparcia, to znak, że stan jelit pogarsza się i może przyczynić się do powstania chorób zapalnych oraz nowotworów.