Jak dbać o swoje jelita?

marek skoczylas

Jelita to bardzo ważny organ, który niestety jest regularnie zaniedbywany. Kondycja narządu ulega pogorszeniu ze względu na spożywanie przetworzonej żywności, jedzenie zbyt dużych porcji oraz palenie. Kilka zmian w stylu życia poprawi ogólne samopoczucie i wpłynie na stan zdrowia.

Dlaczego należy dbać o jelita?

Jelita to jeden z najbardziej obciążonych organów w naszym organizmie, dlatego co trzeci najczęściej występujący nowotwór na świecie dotyczy właśnie jelita grubego. Aby tego uniknąć, należy zadbać o właściwą dietę, zrezygnować z alkoholu i papierosów, a do tego zredukować stres. Profilaktyka w leczeniu chorób jelita także odgrywa dużą rolę.

Co robić, żeby mieć zdrowe jelita?

Wiele przydatnych informacji na temat jelit, a także dbania o ten narząd można znaleźć w filmikach, których autorem jest Marek Skoczylas. Mowa w nich przede wszystkim o zdrowym sposobie odżywiania, wyborze odpowiedniej aktywności, rzuceniu palenia i ograniczeniu stresu, a także regularnym sprawdzaniu stanu zdrowia.

W pierwszej kolejności skupimy się na zdrowym jedzeniu. Jelita najbardziej doceniają dietę, w której występują produkty bogate w błonnik. To właśnie błonnik odpowiada za usunięcie z przewodu pokarmowego resztek pożywienia, udrożnienie go oraz pozbycie się szkodliwych pozostałości procesu trawienia. Oprócz tego błonnik jest spożywany przez dobre bakterie występujące w organizmie. Właściwe odżywianie polega na świadomym wyborze nieprzetworzonych produktów, rezygnacji z cukru, wzbogacenie posiłków w witaminy, mikroelementy oraz przeciwutleniacze.

Nie można zapomnieć o aktywności fizycznej, która powinna stanowić stały element każdego dnia. Doskonale sprawdzą się proste ćwiczenia, niedalekie przebieżki, jazda na rowerze czy wyjście na basen. Ruch doskonale wpływa na układ krążenia i to od niego zależy sprawność oraz ogólny stan zdrowia. Aktywny organizm doskonale radzi sobie ze stresem oksydacyjnym, który wywołują wolne rodniki.

Palenie i picie to nałogi, które trzeba jak najszybciej ograniczyć, gdyż zagrażają nie tylko układowi oddechowemu. Substancje toksyczne występujące w papierosach niekorzystnie wpływają na ogólny stan zdrowia i pogarszają kondycję jelit.

Brak stresu w życiu pozwala zapobiegać chorobom jelit. Kiedy na skutek stresujących sytuacji czy nerwów pojawia się biegunka, czy zaparcia, to znak, że stan jelit pogarsza się i może przyczynić się do powstania chorób zapalnych oraz nowotworów.

Rekomendowane artykuły