Jakie są podstawowe różnice pomiędzy OC i AC?

Jeżeli liczymy na odszkodowanie po wypadku, bo my jesteśmy sprawcami i będziemy odpowiedzialni za jego wypłatę, to warto wiedzieć, jakie są różnice pomiędzy ubezpieczeniem obowiązkowym i dobrowolnym. AC i OC różnią się między sobą i to będzie miało wpływ na ewentualne korzyści po stłuczce lub kolizji.

Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie samochodu?

Jak wiadomo ubezpieczenie naszego samochodu to obowiązek nakładany przez przepisy obowiązujące w Polsce oraz w innych krajach. Dzięki temu jesteśmy zabezpieczeni, gdy przydarzy nam się jakaś niefortunna sytuacja na drodze. Czy jednak zawsze powinniśmy się koncentrować tylko i wyłącznie na ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej? Niekoniecznie. Naturalnie wszystko zależy też od tego, jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia ewentualnej szkody. Posiadacze samochodów, które nie są zbyt kosztowne i którzy użytkują je sporadycznie, nie powinni w zasadzie przejmować się dodatkowym ubezpieczeniem. W innej sytuacji są osoby, które prowadzą duże firmy albo bardzo często podróżują. Wówczas ewentualne wystąpienie jakiejś kolizji na drodze to nie tak odległa perspektywa, szczególnie z uwagi na fakt, że polscy kierowcy nie jeżdżą zbyt rozważnie. W takich okolicznościach warto, więc wykupić auto casco. Dzięki temu jesteśmy zabezpieczeni o wiele lepiej w sytuacji, gdy doszłoby do kradzieży naszego wyjazdu albo jego uszkodzenia. Naturalnie musimy się tu liczyć z pewnym dodatkowym wydatkiem, który musi być uiszczony każdego roku, ale na pewno warto to zrobić, jeżeli zależy nam na odpowiednim zabezpieczeniu.

Podstawowe różnice pomiędzy ubezpieczeniem OC i auto casco

Przede wszystkim, jeśli chodzi o różnice pomiędzy tymi rodzajami ubezpieczeń, to należy tu wymienić obowiązek posiadania polisy, zakresu ochrony, szkodę całkowitą, wysokość odszkodowania i naturalnie wysokość składek ubezpieczeniowych. Pamiętajmy też, że składki będą uzależnione właściwie od tego, z którego konkretnie ubezpieczyciela będziemy chcieli skorzystać. Rynek ten rozwija się bardzo intensywnie i konkurencja rośnie, a więc na pewno będziemy mieli w czym wybierać. W końcu kierowcy coraz częściej z uwagi na rozbudowę infrastruktury w naszym kraju mają do czynienia z sytuacjami takimi jak odszkodowania powypadkowe Kraków lub inne duże miasta są właśnie przykładem, gdzie działa cała masa firm ubezpieczeniowych gwarantujących pakiety, które są opłacane w bardzo w różnych odstępach czasowych. Dużo zależy od tego, jaką ofertę otrzymujemy. Agenci ubezpieczeniowi mogą nam zaproponować składki miesięczne lub opłacane co pół roku, czy też na rok z góry.

Co się stanie, gdy nie mamy przy sobie ubezpieczenia?

Oczywiście amatorzy nie za bardzo mogą się orientować w przepisach, więc jeżeli dopiero weszliśmy w posiadanie samochodu, to z pewnością będziemy się zastanawiali, co nam grozi, gdy nie mamy przy sobie ubezpieczenia. Jeśli chodzi o OC, to jest ono obowiązkowe. Jeżeli się spóźniliśmy z jego opłaceniem, to możemy się spodziewać, że będziemy musieli zapłacić karę. Dostaniemy po prostu mandat. W przypadku auto casco nie obowiązku posiadania takiego ubezpieczenia. Jest ono całkowicie dodatkowe, więc żadne kary z tytułu jego nieposiadania nie występują.

Różne warianty wykupienia ubezpieczenia auto casco

Widoczne są także w naszym kraju bardzo wyraźne tendencje do znacznie częstszego kupowania ubezpieczenia auto casco. Z jakiego powodu? Wynika to z tego, że polscy kierowcy jeżdżą coraz lepszymi samochodami. Jest to, więc reakcja całkowicie racjonalna i logiczna. Gdy wchodzimy w posiadanie bardziej kosztownego samochodu, a więc także naszego majątku, to powinien on być w prawidłowy sposób zabezpieczony. Dlatego właśnie ubezpieczamy pojazd, dzięki czemu odszkodowania mogą być rzeczywiście bardzo wysokie. Oczywiście wszystko zależy od tego jak wysokie ubezpieczenie mamy wykupione i jaki to będzie konkretnie pakiet. W auto casco występują różne warianty, które przewidują na przykład holowanie pojazdu w określonym promieniu kilometrów lub nawet udostępnienie samochodu zastępczego za granicą.

Rekomendowane artykuły