Wszystko o oświetleniu w łazience

Łazienka to bardzo istotne pomieszczenie, które posiada całkiem sporo funkcji. Wymaga dobrego oświetlenia, który ułatwia szykowanie się do wyjścia czy czynności pielęgnacyjne. Lampa nad lustro jest niezbędna, ale warto też pomyśleć o innych dodatkach.

Jak wybiera się oświetlenie do łazienki?

Łazienkę używa się o różnych porach dnia, dlatego właściwy dobór oświetlenia to bardzo ważne zadanie. Nie jest to łatwe zadanie ze względu na panującą w nim wilgoć oraz możliwość zetknięcia się z wodą. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalisty, który sprawi, że wnętrze będzie nie tylko atrakcyjne, ale również bezpieczne. Oświetlenie nie powinno znajdować się jedynie w centralnej części sufitu, gdyż wymaga się również bocznych lamp. Lampa nad lustro również odgrywa ważną rolę i ułatwia wykonywanie makijażu bądź depilacji. Te modele muszą być starannie dobierane, gdyż zbyt masywne kinkiety wpływają na promienie światła i zniekształcają rzeczywistość. Prysznic oraz wanna także powinny posiadać oddzielnie lampy, gdyż bardzo ważne jest dokładne oświetlenie wszystkich stref użytkowych.

Oświetlenie ogólne w łazience musi być dopasowane do jego wielkości , dlatego w małych pomieszczeniach można zastosować tradycyjną żarówkę, ale doskonałym rozwiązaniem jest także energooszczędna świetlówka kompaktowa. Duże powierzchnie warto wzbogacić o wbudowane punktowe oprawy.

Oświetlenie robocze w łazience

W łazience ważną rolę odgrywa nie tylko światło uzyskiwane z sufitu, ale również oświetlenie miejscowe, które znajduje się nad lustrem oraz przy kabinie prysznicowej bądź wannie. Lampa nad lustro musi mieć jasne światło, dzięki czemu twarz jest dobrze widoczna i nie pojawiają się na niej cienie. Oprawy oświetleniowe warto zastosować na wysokości wzroku, ale w tym samym czasie nie powinny olśniewać wzroku, gdyż utrudnia to toaletę oraz wykonywanie makijaży czy układanie fryzury. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch podłużnych opraw naściennych, każda po innej stronie lustra. Dzięki nim wszystko jest dobrze widoczne i jednocześnie pomieszczenie prezentuje się bardzo atrakcyjnie i przejrzyście. Wykonuje się je zarówno ze szkła, jak i tworzywa sztucznego. Stanowią ładny dodatek do łazienki, a jednocześnie ułatwiają wszystkie czynności odbywające się w tym pomieszczeniu. Barwa światła także odgrywa ważną rolę, kiedy mowa o lampach nad lustro. Światło tradycyjnych żarówek jest dla nas najbardziej naturalne i jednocześnie oddaje zbliżone barwy, tak samo jak w przypadku światła słonecznego. Dlatego warto zastosować klasyczne rozwiązanie, które sprawdzi się najlepiej.

Wanna oraz kabina prysznicowa także powinny być dobrze oświetlone, a niestety wiele osób zapomina o nich i pozostawia je bez żadnego dodatkowego światła. Są one jednak nieco problematyczne, gdyż szansa na opryskanie ich strumieniem wody jest o wiele większa niż w przypadku innych elementów. Oprawy znajdujące się wysoko w suficie to dobre rozwiązanie, pod warunkiem, że przypisano im podwyższony stopień ochrony przed przedostawaniem się wody i innych ciał obcych. Rozmowa z elektrykiem pozwoli na wybór najlepszego modelu, który będzie prezentował się dobrze, a jednocześnie nie będzie stanowił zagrożenia dla użytkowników.

Warto też przywołać temat oświetlenia dekoracyjnego, które powstaje przy pomocy stosunkowo małych opraw używanych do zabudowy. Znajdują się one na obudowach wanny, a także występują na podłogach. Nie oferują dużej ilości światła, gdyż ich podstawowe zadanie polega na udekorowaniu oraz wzbogaceniu łazienki o ciekawe elementy. Ten typ oświetlenia prezentuje się naprawdę atrakcyjnie, co ciekawe można wybierać wśród różnych kolorów.

Rekomendowane artykuły