Porady dotyczące prania tekstyliów dziecięcych – jak dbać o delikatne materiały?

Spokojny, zdrowy i komfortowy sen dziecka zależy od wielu czynników. Jednym z tych najbardziej istotnych jest nie tylko odpowiednio dobrane łóżeczko, ale także znajdująca się w nim pościel. Pościel do łóżeczka powinna być miękka i miła w dotyku, ale kupując ją, nie zapominaj też o tym, że musi być dopasowana do wieku dziecka. Wybierając dziecięcą pościel, zwróć uwagę również na rodzaj zastosowanego w kołdrze i poduszce wypełnienia.

Pościel do łóżeczka: z jakich materiałów jest produkowana?

Do produkcji pościeli dziecięcej wykorzystywane są trzy podstawowe rodzaje tkanin. W sprzedaży znajdziesz pościel:

  • bawełnianą;
  • satynową;
  • z kory.

Najbardziej naturalna i oddychająca jest pierwsza pościel do łóżeczka. Ten rodzaj pościeli jest szczególnie polecany dla najmłodszych dzieci, sprawdzi się także w przypadku malucha cierpiącego na alergię. Pościel z satyny może być zarówno jedwabna, jak i bawełniana. To dobry wybór na lato, gdyż jest cienka i przewiewna. Jest też śliska, co nie każdemu maluchowi może odpowiadać. Pościel do łóżeczka z kory także należy do pościeli bawełnianej, jej cechą charakterystyczną jest pofalowana struktura. Pościel dla dzieci dostępna jest w wielu wariantach kolorystycznych. Jeżeli chcesz mieć pewność, że nie podrażni ona delikatnej skóry Twojej pociechy, wybieraj taką, która jest utrzymana w jasnych kolorach.

Jak prać delikatne tekstylia dziecięce?

Zarówno ubranka dla dzieci, jak i pościel do łóżeczka z powodzeniem można prać w pralce. Dla maluchów najlepsze są ubranka i pościel wyprodukowane z czystej bawełny. Wypranie ich nie sprawi Ci żadnych trudności, do tego doskonale zniosą one nawet częste pranie. Ubrania i pościel noworodków powinnaś prać w wysokiej temperaturze – optymalna temperatura prania wynosi dziewięćdziesiąt stopni Celsjusza. Ubranka i pościel starszych dzieci możesz prać w temperaturze wynoszącej sześćdziesiąt stopni, z czasem możesz ją zmniejszyć do czterdziestu stopni Celsjusza. Do prania wybieraj proszki, które w swoim składzie nie mają enzymów i szkodliwych fosforanów. W sprzedaży z łatwością znajdziesz proszki specjalnie przeznaczone do prania ubranek dziecięcych. W przypadku prania ręcznego doskonale sprawdzają płatki mydlane – po wcześniejszym rozpuszczeniu w wodzie, możesz je wykorzystać również do prania w pralce. Wielu rodziców bardzo chwali orzechy do prania. Możesz stosować nie tylko proszek, ale także płyn do prania oraz do płukania. Staraj się wybierać te, które mają mało intensywny zapach. Prania wymagają również nowe ubranka.

Rekomendowane artykuły