Widok dziecka, które pada w markecie na podłogę i ma atak histerii, wprawia w osłupienie. Myślimy sobie wtedy, że jest pewnie rozpieszczone, a rodzice nie potrafią go wychować. Punkt widzenia się zmienia, kiedy to my jesteśmy ma miejscu tego rodzica, przeczytaliśmy już tysiąc poradników, a i tak nie potrafimy poradzić sobie z naszą pociechą.
Niestety dziecko to nie komputer, nie ma napisanej instrukcji obsługi. To rodzice muszą ją stworzyć, znając kilka podstawowych funkcji. Tym jest właśnie wychowywanie. To ciągła nauka radzenia sobie z różnymi sytuacjami, wpajanie wzorców poprzez pozytywne bodźce i poznawanie świata. Nie jest to łatwe zadanie, bo każde dziecko jest inne.
Z jakich poradników korzystać?
Do drugiego roku życia najlepszym poradnikiem jest rodzicielska intuicja. Niestety często, kiedy chcemy wstawić nasze dziecko w pewien szablon, kończy się to frustracją obojga. Najpierw powinniśmy nauczyć się sygnałów, które wysyła nam mały człowiek i na nie reagować. Na początku ma on niewiele potrzeb – chce być tylko nakarmiony, przytulony i czysty. Z czasem egzekwuje uwagę swoich rodziców na różne sposoby. Czasem jest to właśnie takie zachowanie, które postrzegamy jako niegrzeczne, jednak ma ono na celu zwrócenie na siebie uwagi. Nie tylko potrzeba uwagi i bliskości jest w ten sposób egzekwowana przez dziecko. Może być ono zwyczajnie zmęczone, znudzone lub wręcz przeciwnie, mieć nadmiar energii.
Co robić, kiedy dziecko ma dużo energii?
Trzeba się cieszyć i pomóc mu ją jakoś wykorzystać. Dziecko ma silną potrzebę ruchu, to przez to wchodzi na stół czy szafki, idzie przez mieszkanie z kredką w ręku i maluje ścianę lub skacze po łóżku. Dzieci uwielbiają uciekać, biegać po placach zabaw wspinać się i robić wiele różnych rzeczy. Kiedy dziecko jest już gotowe na zajęcia w grupie, można pokusić się o przedszkole lub inne zajęcia rekreacyjne. Dobrym pomysłem jest taniec dla dzieci, gdzie maluchy mogą się wyżyć, poćwiczyć poczucie rytmu, zdobyć nowe umiejętności motoryczne. Maluchy same zaczynają pląsać, kiedy słyszą jakąś muzykę w radio czy telewizji. Taniec dla dzieci to bardzo dobry pomysł na rozrywkę dla malucha tak samo, jak pójście do parku czy do figloraju lub na basen. Dzięki takiej aktywności dzieci są w domu bardziej wyciszone, spokojniejsze a po całym dniu wrażeń szybciej zasypiają. Praktycznie w każdym mieście znajdziemy miejsca, w których organizowane się zajęcia dla dzieci, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę taniec dla dzieci Łódź i zapoznać się z ofertą.
W trosce o rozwój
Wszyscy specjaliści od wychowania trąbią, że dzieci nie powinny oglądać telewizji i dostawać telefonów do zabawy. Niestety jest to prawda, szczególnie na samym początku. Szybko zmieniający się obraz z wieloma elementami, ostre kolory i migający ekran to bardzo silne, pobudzające bodźce, które potrafią przestymulować układ nerwowy malucha. Dzieci potrafią całe długie godziny spędzić przed telewizorem czy telefonem, bo cały czas starają się odebrać jak najwięcej bodźców, co jest dla nich niemożliwe. Poza tym zaburza to postrzeganie rzeczywistości. Dzieci, które bardzo szybko mają kontakt z technologią, są nerwowe, często mają napady agresji, zaburzenia odżywiania i kłopoty z nawiązywaniem relacji.
Podstawą prawidłowego wychowania jest zwracanie uwagi na jego potrzeby i możliwości, niewywieranie presji i co chyba najtrudniejsze — poświęcanie mnóstwa uwagi. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie, nie należy go porównywać, a jedynie pozytywnie stymulować jego rozwój, zachęcając do poznawania nowych rzeczy. Należy również zachować czujność i jeśli mamy wątpliwości co do rozwoju naszego dziecka, np. nie mówi żadnego słowa, a ma dwa lata, nie utrzymuje kontaktu wzrokowego, nie reaguje na własne imię, należy skonsultować się ze specjalistą.