Kilka scenariuszy Twojego biznesu

Pracujesz u kogoś i masz już serdecznie dosyć — zadania mało ambitne, szanse na awans zerowe, tak samo, jak na podwyżkę. Szef cały czas marudzi, że firma upada, a mimo to zmienił samochód. Czas uciekać. Ale gdzie? Do konkurencji? A może zmienić zawód? Czy założyć własny biznes? Wszystkie opcje są kuszące, jednak która jest najlepsza?

Najlepszy wynik zazwyczaj może dać najbardziej ryzykowne rozwiązanie. Chcesz mieć własny biznes, ale nie wiesz jak zacząć i nie jesteś do końca pewien, jak skończysz. Początki nie są łatwe jednak kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana.

Wersja ostrożna startu w biznesie

Już nie raz słyszałeś pewnie historię, że ktoś coś robił gołymi rękami w komórce lub w garażu, a teraz ma wielkie imperium. To przykład jak z małej jednoosobowej firmy można stworzyć po pewnym czasie dobrze prosperujące konsorcjum zatrudniające wielu ludzi. W takim przypadku np. zaczynamy wykonywać pewne usługi dla jednej firmy, potem dla kilku itd. lub pracując na etacie, dodatkowo dorabiamy sobie po godzinach i rozwijamy biznes, aż będziemy mogli przejść całkowicie na swoje. To wersja rozwoju dla asekurantów, którzy nie lubią ryzyka, jak w trakcie coś nie będzie szło, to zawrócą i nie stracą zbyt wiele. Należy jednak uważać, aby brak inwestycji nie odbił się na jakości usług, bo raz wyrobioną opinię, szczególnie tę złą, trudno będzie zmienić. Dużym plusem tego sposobu na rozwój firmy jest łatwość wprowadzania i modyfikacji w zależności od potrzeb odbiorców. Dzięki temu nasze usługi mają szansę zadowolić większą liczbę klientów.

Początek z dużą inwestycją

Druga wersja założenia swojego biznesu wiąże się ze stworzeniem profesjonalnego biznesplanu i zainwestowaniem sporej ilości pieniędzy. Niektóre firmy wymagające do pracy wyspecjalizowanych maszyn potrzebują dużego budżetu na start. Inaczej się po prostu nie da. Ta opcja jest dużo bardziej ryzykowna i obciążająca dla właściciela firmy. Wielkobudżetowe inwestycje wymagają dokładnego zbadania rynku i jego zapotrzebowania, planu rozwoju firmy, czyli profesjonalnego długofalowego biznesplanu. Do jego stworzenia potrzeba nie tylko fachowców, którzy znają się na danej profesji, ale także osób znających się na biznesie. Firma wymagająca dużych nakładów finansowych wymaga często zaciągnięcia wielkiego kredytu lub posiadania własnych środków. Taką decyzję trzeba starannie rozważyć.

Kiedy się nie udaje

Pracując u kogoś możliwe, że zarabiamy mniej, jednak jesteśmy bezpieczniejsi. Obojętnie czy biznes się kręci, czy w danym momencie jest przestój, dostajemy regularne wynagrodzenie, mamy ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Jeśli jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę, to nie zostaniemy bez pieniędzy w przypadku choroby czy załamania na rynku. Prowadząc własną firmę, nie jest już tak różowo, zwłaszcza kiedy jesteśmy na samym początku swojej działalności. Kiedy biznes nie idzie tak, jak trzeba, to pracodawca ma na głowie wszystkie opłaty i wynagrodzenia dla swoich pracowników. Oczywiście każda firma ma szansę na powodzenie i wtedy zarobki właściciela rekompensują mu ponoszenie odpowiedzialności za prosperowanie całej firmy.

Jednak czasem zdarza się tak, że firma upada, a my stajemy się niewypłacalni z różnych przyczyn. Źle ulokowaliśmy pieniądze, czegoś nie dopilnowaliśmy lub nie jesteśmy w stanie zdobyć tylu zleceniodawców, aby utrzymać się na powierzchni. W takim przypadku możesz ogłosić upadłość firmy. Musisz być niewypłacalny, czyli mieć zaległości w spłacie powyżej 3 miesięcy i przynajmniej 2 wierzycieli. Należy pamiętać, że za własne zadłużenia odpowiada się całym swoim majątkiem, więc pewnie będzie trzeba sprzedać swój dobytek, aby je spłacić. Aby dowiedzieć się więcej, należy wpisać w wyszukiwarkę np. upadłość konsumencka Łódź lub upadłość firmy Łódź i dowiedzieć się, jak i gdzie najlepiej się zgłosić i jakie dokumenty przygotować.

Rekomendowane artykuły