Nie tylko truskawki i opieka. Nowe horyzonty dla młodych Polaków w Niemczech

Co może robić Polak w Niemczech? Stereotypowe wyobrażenia lokują go gdzieś pomiędzy polem szparagów a lawetą z używanymi autami. Jednak obecnie ten trend się zmienia. Przyczyniają się do tego nie tylko coraz to nowe branże, w których znajdujemy zatrudnienie, ale także zupełnie inne cele, których młodzi Polacy przemieszczają się za Odrę. Najlepszy przykładem może być turystyka  – i w swojej klasycznej wersji, i nowej językowej wersji.

Wśród ofert kursów językowych w krajach niemieckojęzycznych, głównie w Niemczech, można znaleźć wiele ciekawych ofert, które łączą w sobie praktyczną naukę języka, poznawanie kraju i dobrą zabawę. To tylko przedsmak możliwości, które w przyszłości mogą się pojawić w życiu każdej osoby zdecydowanej na dłuższy pobyt i znalezienie ciekawej pracy w Niemczech. Kto wie, może pobyt w szkole językowej w ojczyźnie Goethego zaowocuje miejscem na ciekawych studiach w jednej z szacownych europejskich uczelni, na przykład w Getyndze lub Moguncji? Jednak podstawą naukowej czy zawodowej ścieżki jest zawsze użytkowa znajomość języka, który można podszlifować właśnie na wakacyjnych kursach językowych.

Widmo bankructwa? Ten wyjazd bardzo się opłaca!

Ktoś może powiedzieć, że wyprawa do Niemiec słynących z wysokich kosztów utrzymania nie jest przedsięwzięciem na każdą kieszeń. To fakt, noclegi w Niemczech nie należą do tanich, ale w szkołach językowych bardzo często uczniom proponuje się opcje mieszkania rodzin. Oprócz kontaktu z językiem także po godzinach zajęć daje to możliwość zaoszczędzenia na kosztach pobytu za granicą.

Nie tylko nocleg – wyżywienie także wchodzi w cenę kursu

Przy miesięcznym lub sześciotygodniowym turnusie koszty zakwaterowania okazują się dość niewygórowane, a poza nimi pozostaje tylko kwestia wydatków na własne potrzeby i i dodatkowe przekąski (ponieważ najczęściej obiady bywają wliczone koszty całego wyjazdu). Nieco inaczej przedstawia się sprawa ze studiami, choć tutaj także studenci mogą liczyć na rodzaj wsparcia, jakim są stypendia naukowe czy socjalne.

Na studiach wcale nie musi być tak źle. W razie czego kredyt w Niemczech jest na wyciągnięcie ręki

Wprawdzie Polacy nie mogą jeszcze liczyć na stałe comiesięczne dodatki dla studentów wyjeżdżających za granicę, jak to się dzieje w Niemczech, ale władze uczelni starają się przybliżyć różne europejskie i państwowe programy stypendialne, które często wpływają na radykalne zmniejszenie kosztów. Poza tym do rozważenia będzie również kredyt w Niemczech, który bez problemu mogą wziąć także cudzoziemcy na stałe zameldowani i pracujący w tym kraju.

Przy urządzaniu się w Niemczech na dłużej wsparcie finansowe też się przyda

To istotne, jeśli po studiach pojawia się ciekawa oferta pracy. Nawet jeśli będzie intratna, urządzenie się w kraju naszych zachodnich sąsiadów jest bardziej wymagające finansowo. Kredyt w Niemczech to popularny sposób pozyskiwania środków na najpoważniejsze inwestycje wśród miejscowych obywateli, więc prędzej czy później trzeba będzie go rozważyć.

Rekomendowane artykuły