Zimowy ogród – budowa krok po kroku

Jedną z największych korzyści posiadania ogrodu zimowego jest możliwość uprawy nawet najbardziej wymagających gatunków roślin tropikalnych, np. storczyków. Właściwie przygotowany zimowy ogród oraz stosowanie odpowiednich rozwiązań sprawia, iż w kwestii doboru roślin posiadacza takiego wyjątkowego miejsca ogranicza jedynie wyobraźnia. Jest to piękny, zielony ogród, którym można cieszyć się przez cały rok. Jak prawidłowo zbudować takie miejsce?

Zimowy ogród – ogrzewany i nieogrzewany

Bardzo ważną kwestią w zimowym ogrodzie jest to, czy będzie on ogrzewany, czy też nie. A więc:

 • ogrzewany (połączony z domem lub „wolno stojący”). W takim przypadku zaleca się poświęcić osobne miejsce na oranżerie, w których uprawiane są rośliny tropikalne;
 • nieogrzewany (przeważnie uprawia się w nim rośliny w trakcie sezonu wegetacyjnego).

Zimowy ogród – czy potrzebne jest pozwolenie?

Jeszcze przed wybudowaniem zimowego ogrodu zaleca się zobaczyć, jak to wygląda pod względem prawa. Najważniejsze regulacje prawne głoszą, iż:

 • konstrukcje o powierzchni powyżej 35m2 wymagają zgłoszenia do urzędu gminy lub starostwa;
 • na powierzchni 500m2 można zbudować bez pozwolenia dwie konstrukcje, każda z nich powinna mieć powierzchnie nieprzekraczającą 35m2;
 • przy konstrukcjach o powierzchni mniejszej niż 35m2 wystarczy zgłoszenie do urzędu gminy lub starostwa;
 • najwygodniejszym rozwiązaniem jest dobudowanie zimowego ogrodu do istniejącego już domu (mimo iż niezbędne jest pozwolenie) bądź zaplanowanie go wraz z budową domu.

Zimowy ogród – jak wygląda budowa fundamentu?

Fundament to jeden z najważniejszych aspektów ogrodu zimowego. Tradycyjnie materiałem budowlanym jest beton. W trakcie planowania i wykonywania fundamentów należy pamiętać, że:

 • fundament powinien wystawać 15 cm ponad poziom gruntu. Umożliwia to skuteczne odprowadzanie wody z wnętrza konstrukcji oraz chroni zewnętrzne ściany ogrodu przed zabrudzeniem (np. podczas deszczu);
 • rekomenduje się, aby posiadał izolację przeciwwodną, wysoką wytrzymałość, izolację termiczną chroniącą dolne części ogrodu zimowego przed pękaniem, skraplaniem pary wodnej i przemarzaniem.
 • W przypadku dobudowywania zimowego ogrodu do istniejącego domu między ich fundamentami należy wstawić warstwę oddzielającą, np. płyty styropianowe.

Zimowy ogród – jaki dach?

Zimowy ogród powinien mieć dach spełniający podobne wymagania co materiał do pokrycia ścian. Jednak podczas wyboru materiału najważniejsza jest wytrzymałość na obciążenia. Najlepiej poszukać złotego środka i zastosować taki sam materiał porycia ścian i dachu. Dachy w ogrodach zimowych buduje się z nachyleniem (powinno ono wynosić 10-45 stopni) co i tak nie zawsze chroni przed osiadaniem zimą grubych warstw śniegu. Konstrukcja dachu składa się z profili, których rozpiętość nie powinna przekraczać 5 m. Ponadto zaleca się zainstalować system odprowadzania wody.

Zimowy ogród – jakie drzwi najlepiej się sprawdzą?

Wybór technologii związanych z montowaniem drzwi jest ogromny: od drzwi otwieranych jak harmonijki, po przesuwane, uchylane lub tradycyjnie otwierane. Wybór jest indywidualną kwestią i zależy od preferencji użytkownika. Warto jednak pamiętać, aby drzwi były stosunkowo szerokie – by korzystanie z nich nie sprawiało problemu. Drzwi służą nie tylko do swobodnego wchodzenia i wychodzenia z zimowego ogrodu, ale również są przydatne w pracach pielęgnacyjnych i przy wentylacji.

Zimowy ogród – konstrukcja stalowa, drewniana czy aluminiowa?

Każdy materiał ma swoje wady i zalety:

 • Stal – zwłaszcza ocynkowana jest powszechnie wykorzystywana do budowy podobnych konstrukcji. Materiał ten jest odporny na obciążenia, trwały, a jednocześnie dobrze przewodzi ciepło (co nie zawsze jest zaletą).
 • Aluminium – nie ulega korozji, jest trwałe, lecz mniej wytrzymałe na obciążenia i stosunkowo drogie. Nadaje się do wykorzystania w ogrodach zimowych i jest coraz bardziej powszechnie stosowanym materiałem. Dostępne jest w różnych barwach od białego po zielony.
 • Drewno – powszechnie stosowane do budowy mniejszych szklarni lub ozdobnych ogrodów zimowych. Czasem do budowy wykorzystuje się całe, niepotrzebne okna. Należy jednak pamiętać, iż w przypadku wykorzystania drewna powierzchnia materiału konstrukcyjnego jest znaczna względem materiału pokryciowego, np.: szkła.

Rekomendowane artykuły