Wanna – na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu?

Do wyboru wanny przekonują zarówno estetyczne, jak i praktyczne argumenty. Wanna niezależnie od rozmiaru czy kształtu zapewni chwile relaksu po ciężkim dniu pracy, stanie się namiastką ekskluzywnego spa oraz zmieni się w mini basen dla dzieci. Nie zastąpi jej żadna kabina prysznicowa. Co warto wziąć pod uwagę podczas zakupu wanny?

Co należy uwzględnić podczas zakupu wanny?

Pierwszym istotnym czynnikiem decydującym o wyborze danego modelu wanny jest to, ile miejsca jesteśmy w stanie przeznaczyć na nią. W łazience o niewielkiej powierzchni pole manewru będzie mocno zawężone, jednak nie wiąże się to z rezygnacją z komfortu. W małej łazience sprawdzą się wanny prostokątne oraz wanny narożne, które można umieścić przy ścianie, w kącie bądź we wnęce. W dużych łazienkach doskonale sprawdza się stylowa wanna wolnostojąca. Można wykorzystać ja jako centralny punkt, aranżacji, jednak warto pamiętać, iż takie rozwiązanie zajmie bardzo dużo miejsca.

Kolejnym aspektem jest rozmiar wanny. Szerokość wanny oscyluje od 70 do nawet 150 cm, a jej długość waha się w granicach od 100 do nawet 190 cm. Wybór odpowiedniego modelu powinien być skonfrontowany nie tylko z przestrzenią, która jest do dyspozycji, ale również z indywidualnymi wymaganiami, zwłaszcza odnośnie do wzrostu użytkowników – trzymanie kolan pod brodą lub połowa ciała poza wodą nie jest zbyt komfortowe. Przyjmuje się, iż dla osób o wzroście 170 cm najwięcej komfortu zapewnią wanny o długości 160 cm. W celu upewnienia się co do prawidłowości wanny zaleca się ją „przymierzyć”. Najlepiej wyznaczyć na podłodze obszar o takim samym wymiarze co wanna, usiąść i sprawdzić, czy będzie pasować.

Poza długością i szerokością warto zwrócić uwagę na głębokość wanny, która jest bezpośrednio związana z pojemnością. Średnio wynosi ona od 38 do 50 cm, choć w sklepach można spotkać również płytsze rozwiązania – np. wanny do floatingu. Zaleca się zachować następujące odległości w łazience:

  • między wanną a umywalką należy pozostawić około 20 cm wolnej przestrzeni,
  • między miską WC lub bidetem a wanną warto zachować 20 cm odstępu,
  • wolna przestrzeń przed wanną powinna mieć 100/120 cm x 70/100 cm.

Jaki rodzaj wanny warto wybrać?

Rodzaj wanny powinien być dostosowany do potrzeb, stylu łazienki oraz dysponowanej powierzchni. Warto rozważyć takie modele jak:

wanna prostokątna – cechuje się tym, iż ma wszystkie kąty proste. To najczęściej wybierane i najbardziej uniwersalne modele. Występują w wielu rozmiarach (zmieniają się co 10 cm), co sprawia, że z łatwością można dopasować je do każdej wielkości łazienki.

Wanna okrągła i owalna – to rozwiązanie przeznaczone głównie do większych łazienek, gdzie montowane są w centralnym miejscu i obudowane w formie wanny wolnostojącej. Występują również w postaci wanien przyściennych, które można zainstalować w narożniku lub przy ścianie.

Wanna narożna – określana również jako wanna rogowa, to także dość popularny rodzaj produktu. Sprawdza się zarówno w większych, jak i mniejszych łazienkach. Są to konstrukcje zbudowane na bazie półkola lub wielokąta.

Wanna z hydromasażem – czy warto zainwestować w taki model?

Wanna z hydromasażem jest rozwiązaniem wyboru wanny wzbogaconym o dysze do masażu powietrznego, wodnego lub wodno-powietrznego umieszczone na dnie bądź bokach wanny. Propozycje tego typu mogą też zawierać dodatkowe funkcje jak ozonowanie, aromaterapię czy chromoterapię. W przypadku ich zakupu warto pamiętać, by nie sugerować się ceną i wybrać jedynie rozwiązania renomowanych producentów.

Wanna dla niepełnosprawnych

Wanna dla niepełnosprawnych powinna mieć taką samą wysokość jak wysokość siedziska wózka. Taka wanna jest produktem dodatkowo wyposażonym w komfortowe ławeczki, ryflowane i antypoślizgowe dno, poręcze oraz drabinki niezbędne podczas wchodzenia czy wychodzenia, a nawet otwierane drzwi. Mogą mieć różne kształty, jednak największą swobodę i komfort zapewnia wanna dla niepełnosprawnych zbudowana na bazie prostokąta.

Rekomendowane artykuły