Modne ręczniki plażowe – co warto o nich wiedzieć przed zakupem?

Lato nadchodzi coraz to większymi krokami. Oznacza to najwyższy czas na zakup ręcznika plażowego. Przyda się on zarówno na basenie, jak i nad morzem, a w dodatku stanowi jeden z najważniejszych elementów plażowego niezbędnika. Idealne ręczniki plażowe to takie, które szybko i efektywnie chłoną wodę, są wystarczająco duże i przyjemne w dotyku. Warto wybrać taki model, który będzie również modny.

Ręczniki plażowe – wielofunkcyjny gadżet

Lato pozwala odpocząć niemal każdemu – wybierając się nad jezioro, morze czy na wypad weekendowy, zaleca się skompletować całą wakacyjną wyprawkę. Powinna ona obejmować m.in. kapelusz lub inne nakrycie głowy, ręcznik plażowy oraz krem ochronny z filtrem UV. Ręczniki plażowe służą do różnych celów, dlatego też powinny być produktami o wysokiej jakości. Przede wszystkim służą do osuszania ciała po kąpieli w basenie czy morzu, ale również pełnią funkcję koca plażowego. Wiele osób kładzie ręcznik także na leżakach na plaży, a niektóre Panie z przyjemnością przywiązują sobie go na biodrach.

Ręczniki kąpielowe – jaki materiał jest najlepszy?

Spośród wielu dostępnych materiałów zaleca się wybrać te, które są trwałe, miękkie i odporne na działanie promieni słonecznych czy słonej wody morskiej oraz dobrze chłoną wilgoć. Istotne jest również, aby nie podrażniały skóry i były dla niej delikatne. Rekomendowane są przede wszystkim materiały naturalne – jak bawełna egipska czy bawełna, jak i nowoczesne oraz szybkoschnące ręczniki z mikrofibry.

Warto zwrócić uwagę na materiał ręcznika, ponieważ powinien on być delikatny i miły w dotyku. Najlepiej sprawdzi się bawełna bez dodatku sztucznych włókien, która w żaden sposób nie narazi skóry na reakcje alergiczne czy podrażnienia.

Polecane są m.in. ręczniki plażowe z bawełny egipskiej ze względu na ich wyjątkową jakość materiału. Długie i gęste włókna sprawiają, iż bardzo dobrze chłonie wodę. Poza tym dużą zaletą ręczników bawełnianych jest to, iż nie tracą kolorów pod wpływem działania promieni słonecznych.

Innym dobrym wyborem będzie ręcznik z mikrofibry, o gramaturze 380/m2, wyprodukowany w 100% z poliestru. Dobrze chłonie wodę, świetnie ogrzewa, a w dodatku jest miły w dotyku. Warto również zwrócić uwagę na jego lekkość, która sprawia, że jest on wygodny w noszeniu – to istotne, ponieważ wyprawka na plażę może być dość pokaźna. Tego typu ręczniki plażowe stosowane są przez podróżników, ponieważ ograniczają one ciężar bagażu do minimum.

Na co zwrócić uwagę po wypraniu ręczników plażowych?

Naturalnym zjawiskiem jest skurczenie się materiału o około 3-5%. Także tzw. pylenie zaliczane jest do zjawisk naturalnych, które z każdym praniem jest mniej widoczne. Jeśli z jakichś powodów zaciągnie się jakaś pętelka, to nie ma powodów do zmartwień. Wystarczy ją uciąć mniej więcej lekko poniżej wysokości pętelek. Ręczniki plażowe przeważnie mają jedną stronę welurową, co w uproszczeniu oznacza, iż są fabrycznie przycięte i nie przyczynia się to do wypadania nitek (oczywiście istotna jest jakość ręcznika). Ręczniki kąpielowe natomiast cechują się tym, że obie strony mają pętelki (ręczniki frotte) – w tym przypadku należy postępować tak samo.

Warto pamiętać, aby razem z ręcznikiem nie prać innych ubrań. Pętelki ręczników frotte mogą zaciągać się o wiele twardych rzeczy: zamki błyskawiczne, sprzączki, zapinki itp. Po praniu ręczniki należy niezwłocznie wyjąć z pralki i równomiernie rozwiesić. Wcześniej zalecane jest „wytrzepanie” w rękach ręcznika. Nie zaleca się suszenia ręczników na słońcu.

Ręczników wykonanych z bawełny o wysokiej jakości nie należy prasować. Wysoka temperatura sprawia, iż pętelki pod wpływem gorąca spłaszczają się, co w efekcie daje gorszą absorpcję wody. Można popatrzeć na to w ten sposób, iż kupno dobrej jakości ręcznika skutkuje wolnymi chwilami zaoszczędzonymi na prasowaniu. Jednak w przypadku konieczności skorzystania z żelazka należy spojrzeć na metkę i sprawdzić, do jakiej temperatury można ustawić żelazko.

Rekomendowane artykuły