Zimowanie przyczepy kempingowej – o czym warto pamiętać?

W wielu miejscach Polski spadł już pierwszy śnieg. Złota polska jesień dobiega końcowi, a to znak, iż caravaning przechodzi w sen zimowy. Tylko najwytrwalsi pasjonaci korzystają z zimowych amperów i kempingów. Niezależnie od tego, czy w okresie zimowym kontynuowane są kempingowe wyprawy, czy nie, o nasz „przenośny dom” należy odpowiednio zadbać. Tutaj z pomocą przychodzą odpowiednie akcesoria kempingowe, takie jak np. pokrowiec na przyczepę kempingową.

Pokrowiec na przyczepę kempingową – sposób na jej zadaszenie

Caravaning w Polsce z roku na rok znajduje coraz większą ilość zwolenników. W związku z tym rynek jest bogaty w najróżniejsze używane przyczepy. Osoby dysponujące wiatą lub innym pomieszczeniem z dachem, pod którym można postawić przyczepę w brzydkie dni, mają jeden problem z głowy. Chroni ona przed deszczem, dużymi różnicami temperatur, zalegającym śniegiem oraz gradobiciem. Jednak nie każdy ma taką możliwość, co wiąże się z poszukiwaniem rozwiązania tego problemu. Jednym ze sposobów zadbania o nowo zakupioną lub obecną w rodzinie od wielu lat przyczepę, jest zakup takiego akcesorium, jak pokrowiec na przyczepę kempingową. Tu można opierać się na sprawdzonych rozwiązaniach producentów takich jak Hindermann, Eurotrail, Vanprotect lub też zdecydować się na wykonanie takiego pokrowcu w rodzimych firmach, na miarę. Pokrowiec na przyczepę kempingową przeważnie wykonany jest z polipropylenu (81%) i polietylenu (19%). Są to solidne materiały trzywarstwowe, czasem również pięciowarstwowe, które nie przepuszczają wody. Reasumując, pokrowiec na przyczepę kempingową chroni pojazd przed:

  • Deszczem, śniegiem, szronem;
  • Działaniem promieniowania UV;
  • Żywicą, sokami drzew oraz liśćmi;
  • Zwierzętami chodzącymi po pojeździe;
  • Olejami i innymi substancjami;
  • Ptasimi odchodami;
  • Wysokimi oraz niskimi temperaturami;
  • Kurzem, rdzą i matowieniem lakieru pojazdu;
  • Dużym wiatrem.

Należy również pamiętać o ochronie kolejnego ważnego elementu naszej przyczepy, jakim jest dyszel z zaczepem antybalansowym. Materiał jest podobny do tego, który stosuje się do uszycia pokrowca na bryłę przyczepy. Warto pamiętać, iż ten element odpowiada za nasze bezpieczeństwo w trakcie holowania domku. To właśnie tam ma miejsce amortyzator hamulca najazdowego. W związku z powyższym tak ważna jest ochrona tej części przed śniegiem i deszczem.

Wnętrze przyczepy kempingowej – jak zabezpieczyć instalację?

Po uporaniu się z zabezpieczeniem przyczepy przed działaniem warunków atmosferycznych zaleca się zajrzeć do jej środka. Znajduje się w niej kilka urządzeń, o które należy odpowiednio zadbać – zaczynając od przewodów doprowadzających wodę, rur odprowadzających, kranów i pryszniców, a kończąc na podgrzewaczach wody i bojlerach. Nie trudno zauważyć. iż ilość czynności związanych z zabezpieczeniem wnętrza przyczepy kempingowej jest dość spora. Gdy temperatura przekroczy granicę zera stopni Celsjusza, to właśnie te urządzenia bezpośrednio narażone są na uszkodzenia. Warto pamiętać, iż krany i prysznice montowane w przyczepach kempingowych są wykonane z tworzyw sztucznych. Celem tego jest zminimalizowanie wagi tego elementu, niestety jednocześnie zmniejsza się odporność na uszkodzenia mechaniczne. W przypadku pozostania odrobiny wody pojawia się możliwość, iż podczas ujemnych temperatur materiał ten pęknie. Podobnie może nastąpić z bojlerem. Dlatego tak ważne jest, aby przedmuchać instalację sprężonym powietrzem. W tym celu należy odkręcić zawory spustowe przed bojlerem i w zbiorniku na wodę czystą. Kolejno warto upewnić się, iż rury odpływowe są drożne i nic w nich nie zalega. Pozwoli to uniknąć dużej ilości pracy na wiosnę.

Wszystkie te czynności można wykonać samemu, pod warunkiem, iż mamy nieco zdolności manualnych i przynajmniej podstawowy komplet narzędzi. Nie czując się na siłach, warto poszukać firm, które mają w swojej ofercie zimowanie przyczep kempingowych.

Rekomendowane artykuły